Bun venit pe VIKI! Haideti sa ne prezentam!

Hmm… pe Heirs il urmaresc pentru actori… dar povestea nu ma impresioneaza prea tare. Mi-am spus deja parerea pe pagina mea de seriale coreene. Uite aici daca vrei sa arunci un ochi :smiley: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=611542378902873&l=bdac221bd5

Si eu tot pentru actori dar mai ales pentru ca e ‘‘usurel’’. Am trecut de varsta dramelor psihologice, de analiza a vietii (realiste), tristetii si intrebarilor.
Un serial precum Heirs ma ajuta sa evadez din cotidian, din realitate. Acolo totul este scump, frumos si ca sa fortez nota, ca o iesire in aer liber.:slight_smile:

@morico, @eve_kdrama, @aruba77

Heirs mi se pare copilaresc! Ma uit pentru ca traduc, dar cred ca as putea sa ma abtin sa nu ma uit. LMH are din nou un rol similar, daca nu identic, cu cel din Boys Over Flowers. Nimic special in poveste si sincer, o fi vreo problema cu mine (?), dar nu ma dau in vant dupa niciunul din actori, nici macar LMH (not my style :PP).

SECRET - am urmarit When a man loves pentru ca juca oppa, dar dupa ce am vazut Heartless City (Cruel city) am fost sincera cu mine insami, o fi fost drama lui oppa al meu, dar HC m-a dat pe spate mult mai tare. A fost plina de surprize - in primul rand.Un cast incredibil de reusit, talent ca la carte, emotii dupa emotii si fiecare ep. te tinea cu sufletul la gura a.i. dadeam next si iar next pana am terminat serialul in doar cateva nopti. Si imediat dupa HC a urmat Secret pt mine. E ca si cum nu ma pot decide care e THE BEST, asa ca am hotarat sa nu le compar. Am gresit spunand ca dupa HC a urmat Secret. A fost MASTER’S SUN, drama care i-a adus un rol ce i se potriveste ca o manusa celui de-al doilea oppa al meu, jisub.
Secret e fenomen pentru mine. Are ceva scapari pe ici colo, dar sunt foarte addicted si eu.
HC nu este pe viki si au spus ca repede nici nu va fi. E prima si ultima drama vizionata pe alt site decat viki. Mi-a fost recomandata, vazusem MV si nu i-am putut rezista. Nu am sa specific site-ul aici, dar trebuie sa va pun un MV - sa vad ce stari scoate din voi.
[HEARTLESS CITY][1]
[1]: http://www.youtube.com/watch?v=4q3kQ_MYSqI

Aaahhh! Master’s Sun! Am devorat serialul asta! Atat de placut… ca o adiere de primavara!
Si Heartless City se afla pe lista mea de vizionat alaturi de Secret. :smiley:

@eve_kdrama - BSB nu o fi indeajuns de bun pentru un rol principal. Dar chiar nu avusese? In ceva drama istorica parca… anyway, si eu l-am vazut doar in roluri secundare. In Secret ma dezgusta total personajul sau.
@morico - Min Hyuk chiar are o privire si o purtare obsesiva, o obsesie excesiva chiar. E misto descrierea aceea. Totusi, asa cum e, ador personajul. Cel putin este rezonabil. Citisem undeva ca nu s-a scris finalul si ca fanii pot sa scrie propriul scenariu pentru final, caci se va lua in considerare. Producatorii promit doar ca va fi un final neasteptat (inimaginabil).
SECRET FINAL SCRIPT

@aruba77
I miss You a fost un proiect minune si se apropie un an de cand a avut premiera.
@eve_kdrama
Doar 7 persoane au muncit pentru subtitrarile in lb. romana pentru I miss You, dintre care aruba a primit trofeul de THE BEST SUBBER intrucat a avut cele mai multe segmente traduse.

Spre deosebire de Heirs, nepoftitii de la IMY au fost blocati imediat ce i-am anuntat, stepheny fiind alaturi de noi in tot acel timp cat s-a difuzat. Si pentru a-i evita, tin minte ca nu bine s-a dat OK-ul, in cateva ore aveam deja traduse episoadele. Eram la un pas dupa echipa eng.
In timp ce traduceam ultimele ep. de la IMY am suferit si schimbarile de pe viki pentru sistemul de sub si editare beta. Deci tare multe s-au intamplat ce nu ma lasa sa uit acel proiect.
Tineti minte, voi care erati QC, puteam sa testam dinainte sistemul beta si trimiteam la greu feedback-uri cu nemultumirile noastre, ei promitand ca se va trece la acel sistem doar dupa cateva luni. Si apoi brusc, de azi pe maine au anuntat ca in cateva ore se va intampla.
@optyk - daca toti subberii am fi pe faza, atunci si la Heirs am putea lua in primire partile de indata ce e dat ok-ul si ar fi gata in no time. Doar ca pana si echipa oficiala a intampinat probleme de genul acesta. E suparator.

1 Like

@danylor eu v-am spus ca sunt pe faza, acum depinde numai de fete - daca pot sa intre cand sunt si eu pe-aici ca sa deblochez (in niciun caz nu las subtitrarea unlocked ca iar ma umplu de nervi).

1 Like

Ar trebui sa sarbatorim cu un alt proiect asemanator. Ce zici? Nimic la orizont? :)))
Si nu cred ca voi mai avea sansa sa traduc atatea linii la o singura drama. Uite ce copii harnici vin din urma.

1 Like

Uitati un videoclip cu OST-ul din “Secret”
Superba melodia!

Navi feat. Kebee of Eluphant - Incurable Disease

http://youtu.be/mEcx_RJUYO0

2 Likes

@morico - nu urmareai serialul? Abia acum auzi melodia sau acum o recomanzi doar? Eu adoooor serialul, vom avea parte de final in aceasta sapt. Am procurat si varianta piano al acestei melodii. Am ascultat-o pana m-am saturat deja.

1 Like

Il urmaresc. Doar am vrut sa impartasesc acest amv/karaoke ^^

1 Like

Banuiesti finalul? In orice caz, sper ca ADH va plati pentru tot, iar capra aialalta … nici nu stiu, sa imi fie mila de ea? Ipocrita, cine ar putea iubi asa o fiinta? Infumurata si rece la statuie de gheata. Sincer, am incercat sa simt compasiune, dar nu am reusit.

Daca vor un final neasteptat… ar fi ca totul sa fi fost un accident, care de fapt sa nu-i fi implicat pe Yoo Jeong si Do Hoon. Iar baietului cu stelute pe tricou sa fie cine stim noi.
Chiar de ar fi asa, sa nu fi fost niciunul de vina, Do Hoon tot nu are scuze.

Sper doar sa n-o dea in melodrama d-aia coreana unde se moare la sfarsit. Au cateodata un talent sa strice sfarsiturile coreenii astia >_>

SPOILER PT. DRAMA “SECRET” (nu cititi daca nu ati citit)
Nu ai obs. ca in ultima vreme au cam dat happy end-uri? Au fost drame unde ma asteptam sa fie tragic inca de la primele ep. (ex. When a man loves) si m-a socat faptul ca n-a fost deloc asa. Nu cred sa fie tragic, nu cred ca va muri cineva, asta nu. Totusi sper ca copilul traieste, ca e acela… In rest, chiar daca nu raman impreuna, macar stim ca isi impartasesc sentimentele. Relatia lor nu prea e posibila din cauza ca familia lui nu accepta, e singura piedica, din cate imi dau eu seama si nu stiu in ce masura tatal lui si-ar schimba parerea… sa speram intr-un miracol.
Cred ca trebuia sa scriem despre astea pe “verzi si uscate”. Da reply acolo daca mai vrei sa scrii ceva. Pupiiii!

Buna fetelor! Sunt Roxana. Abia zilele trecute am dat de aceasta aplicatie (am vazut link-ul la @danylor pe profil^^). Ca si majoritatea de aici, am descoperit serialele de cativa ani, 2-3 ani…nici eu nu mai stiu. Din pacate m-am apucat de tradus seriale “cam tarziu”, acum cateva luni si asta din cauza plictiselei (mai ales vara asta)! Acum a ajuta aici…a devenit ceva normal in viata mea!
Momentan traduc mai multe drame, dar cea care merita mentionata este Secret (pacat ca se termina saptamana asta).

@roxanne_ss - Ma bucur sa te vad pe aici, Roxana. Noi am colaborat si colaboram impreuna si in prezent, deci, ne stim deja. Totusi, un calduros bun venit chingu!

Iar aceasta e melodia ca-mi place mie. Adica noua favorita si nu are legatura cu serialul despre care vorbiti voi. :smile:
http://youtu.be/UJfZ69MSlvY

Buna tuturor, sunt Denisa Andreea
Am devenit o impatimita a serialelor koreene odata cu Giuvaierul palatului, in 2009, cand TVR-ul ne-a deschis la toti apetitul. De atunci, am cautat si alte seriale, pe langa cele oferite de posturile romanesti si am descoperit viki.
Citind in reluare mesajele voastre, vad ca multe sunteti entuziasmate de “Secret”. Promit ca de azi il urmaresc si eu :slight_smile:

Buna tuturor!
Sunt Alina Mihaela, de cand eram mai mica ma uitam la animeurile care erau pe la tv(nu in Romania, in afara de Dragonball nu cred ca mai era ceva) , apoi am cautat si mai multe pe net si am zis sa trec la pasul urmator : seriale.
Primul a fost Boys over flowers. Motivul? este adaptat dupa un anime mai vechi si am zis " hai sa ma uit la un serial ,cine stie poate imi place".
Si da, mi-a placut ;))
Si am vazut multe seriale de atunci, desigur mai descopar cate unul fix in sesiune si stau pe putin 20 de ore in fata laptop-ului sa-l termin (16 episoade +pauze spre exemplu) ca sa-l termin.
Viki are o varietate mare de “materiale”, bine subtitrate si de aceea imi place. Si eu vreau sa ajut pe altii subtitrand atat in romana cat si in italiana pentru ca si alti sa poata intra in “lumea noastra”.

Woohoo, bine ai venit si bine te-am (re)gasit ^^ ✿✿✿✿