Bun venit pe VIKI! Haideti sa ne prezentam!

@denisa_lapusan - Bun gasit pe viki! Secret nu este licentiat pentru Europa, doar daca nu ai vreo alta modalitate de vizionat avand in vedere ca iti este restrictionat; fapt si metoda ce iti sugerez sa nu mentionezi aici.

@Ella1992 - Bun venit in comunitatea noastra. Bafta si spor la traduceri! Iti scriu un PM cu indicatii curand.

Cum nu? Sailor Moon! Desenul copilariei mele - din cand in cand imi mai aduc aminte de desenul asta si incep iar sa ma uit la episoade (le am pe cd-uri). And it never gets boring ^^

Anyway, welcome to community discussions! ✿✿✿✿

Sincera sa fiu nu prea stiu ce era pe la tv in Romania, nu am crescut aici.
Dar si Sailor Moon este printre favoritele mele categoric!

By the way, multumesc pentru primirea caduroasa!

Imi pare bine sa va cunosc Ella, Denisa si Roxanne!

1 Like

Exact. Sailor Moon, tin minte ca la noi au dat doar sezonul 1, si stim cum s-a terminat acela, cu ei intorcandu-se la inceput. Ce vremuri. Asta si Dragonball cu Son Goku si Piccolo. Au mai fost cateva, Mizerabilii si Sandy Bell - tot animeuri.

@toata lumea ^^ Bun venit tuturora

Dupa animeuri/manga s-au facut cateva seriale bune:

Akuma de Sourou —> Devil Beside You [Èmó zài shēnbiān]
Mars —> Mars [Zhan Shen]
Hana Yori Dango —> Meteor Garden 1&2, Hana Yori Dango 1&2&Film, Boys over Flowers, Let’s Watch The Meteor Shower 1&2
Peach Girl —> Peach Girl
Piece —> Piece

Daaaa! Sailor Moon! Au fost desenele copilariei mele! Chiar am revazut toate episoadele in urma cu vreo 2 ani. Si vorba ta… it never gets boring!

Al doilea anime pe care l-am vazut dupa Sailor Moon a fost Ranma 1/2. Il stiti?

Am vazut si devil beside you dar nu stiam de Peach Girl…multumesc de informatie!
Marmalade Boy tin minte ca era ca un drog pentru mine ;))

@morico - Sandy Bell, tin minte ca mama ne cumpara poze alb negru cu protagonistii din anime si eu cu sora mea eram super incantate (pe vremea cand nu faceai poze la loc comanda) :)))) Am adorat mai mult decat oricare acest anime.

DEVIL BESIDE YOU - nu stiu de anime, dar am vazut drama taiwaneza. Super tare, mi-a placut mult de Ahmon :))))) Apropo, pe urma am vazut si alte filme/drame cu Mike He si Rainie Yang. Nu au prea mult profesionalism in actorie de felul lor, taiwanezii, dar totusi, productiile lor au acel ceva ce te atrage sa le urmaresti.

@morico, @Ella1992, @denisa_lapusan - ar fi indicat sa continuam/continuati discutiile de genul pe topicul “despre verzi si uscate” si sa lasam aici spatiul pentru prezentari. Opinia mea.

Asa este, am deviat destul de la subiect

Treceti acolo si turnati VERZI SI USCATE!!! cat incape!

TVR-ul a dat anime-uri bune candva, pe la inceputul anilor '90.
Tin minte ca serialul meu preferat era Lady Georgie.

p.s trebuie sa-mi mut postul pe alt topic.

buna! cam greu am descoperit partea aceasta asa ca ma prezint:bety ma numesc si am tradus cate putin in mai multe ultimul terminat fiind “Secret”…multumesc pentru tot! si astept noi colaborari!

Nici nu am stiut ca am fost co-echipiere si la Secret… m-am prea concentrat asupra partii mele. Anyway, glad to see u here.

2 Likes

Sefa! Super avatar!

Se multumeste!

1 Like

Buna tuturor!

Eu sunt Georgiana ^^. Am inceput cu febra “lumii Hallyu” vara trecuta, cand, in loc sa ma duc in Romania in vacanta am ramas aici, in Spania, si, de plictiseala, am inceput sa ma uit, in principiu la seriale americane, gen TVD. Ei, intr-o noapte am descoperit ca reluau pe TVR1 Doctorul Hur Jun si am inceput sa-l urmaresc iar, chiar mi-a placut. A doua zi, in timp ce ma uitam la nu stiu ce serial, am descoperit ca pe pagina pe care il vedeam era o sectiune numita Seriale asiatice. Asa ca am intrat sa vad despre ce e vorba, si fiindca doctorul Hur Jun imi placuse mult si aveam si o prietena chineza care imi vorbise de serialele coreene, am inceput sa caut unul care sa ma atraga. Primul meu serial coreean, in afara de Doctorul Hur Jun (care nu sunt sigura daca intra in genul k-drama), a fost The Moon Embracing The Sun. Si de-acolo a inceput totul. Mi-a placut, m-am uitat apoi la Dream High, si etc…Pe parcurs am descoperit si viki. Ooh, au devenit un viciu pentru mine k-drama. Atat de mult imi plac incat m-au facut sa-mi faca si k-pop-ul, desigur, si limba coreeana, si, bineinteles, vreau sa ma duc sa stau in Coreea macar un an (cu o bursa de la facultate) ^^. Referitor la tradus, m-a spurprins placut sa vad intreaga comunitate de aici, de pe viki. Imi place la nebunie ^^

3 Likes

Asa este. Comunitatea romanilor de pe Viki este cea mai buna!

5 Likes