🤝 Hai sa facem cunostinta! - Voluntari Romania

Va multumesc tuturor ca ati dat curs invitatiei mele si sper sa vina cat mai multi. Vazand prezentarile unora dintre voi, ma fac mic intr-un colt. Eu am fost cam zgarcit cu scrisul, dar promit sa revin maine cu o prezentare asa cum scrie la carte. :sweat_smile:

P.S.: Promit ca o sa vin si cu alte initiative mai indraznete, poate chiar tabu. :smiling_imp::innocent::skull_and_crossbones:

Salutari! Din pacate, chiar nu mai tin minte. Mai multi mi-au scris in legatura cu anumite seriale. Multumesc mult! E o perioada destul de dificila acum. Sau mai bine spus solicitanta pentru ca inainte de examenul de Barou care e pe 19 septembrie, am examenul de licenta intre 5-8 iulie, aoi inscrierea la master, iar in momentul de fata sunt in a doua saptamana de sesiune (adica de maine, ca am inceput pe 24). Abia mai am timp de alte activitati pe langa invatat.

1 Like

Asa cum am promis, am revenit in mare stil. :joy:

Despre mine
Am 27 de ani, iubesc sa descopar muzica din orice colt al lumii, jocurile de consola/pc/mobile si mai nou serialele chinezesti (zilele acestea fac debutul si pe coreene cu My Roommate is a Gumiho). Locuiesc in Piatra Neamt din 2019, dupa 15 ani de Bucuresti si va spun sincer ca nu m-as mai putea intoarce in Bucuresti. Linistea si atmosfera calma de aici, sunt altceva.

Intalnirea cu serialele chinezesti
Asta s-a intamplat in decembrie 2020. Cautand pe YouTube un trailer pentru animatia WHITE SNAKE, am dat din intamplare peste serialul THE LEGEND OF THE WHITE SNAKE. Cu reticenta, am inceput sa-l urmaresc si pot spune ca m-a captivat indeajuns cat sa raman pana la final. Fiind deja un iubitor a tot ceea ce inseamna jocuri din categoria fantasy, sansele sa fiu captivat erau mari. Dupa aceea, am dat peste THE UNTAMED care m-a atras si mai mult in lumea acestor seriale. De la poveste, actori si pana la desfasurarea actiunii, totul a fost de nota 10+. De pe YouTube am ajuns pe IQIYI, unde am continuat cu THE WORLD OF FANTASY. Un serial care mi-a placut foarte mult si pe care l-as fi adorat, daca nu avea un final total stupid sau macar sa-l fi continuat cu un nou sezon. Dupa acest serial a inceput un maraton in toata regula, pe toate platformele posibile si imposibile (WETV, MGTV), ajungand acum la o lista maricica de seriale vazute si pe care o tin actualizata in mydramalist. Chiar va recomand acest site. Are si aplicatie pentru telefon. Pe Viki, ca spectator, am ajuns prin ianuarie, anul acesta. Tot asa, dupa cautarea mai multor platforme cu seriale chinezesti. Bineinteles, a urmat si aici o intreaga aventura. Acum, prefer sa vad serialele acolo unde sunt postate mai repede. Pana acum VIKI si WETV erau la putere, dar recent m-am dat din nou si pe Youtube, unde au inceput sa apara fel si fel de canale cu seriale.

Traducator pe Viki
Aceasta activitate a inceput in februarie, dupa ce i-am atras si pe ai mei parinti in universul acestor seriale. Insa, tot dadeau peste seriale netraduse sau care erau in curs de traducere. Tot stand si gandindu-ma, am zis ca de ce sa nu dau o mana de ajutor. Serialul care mi-a dat imboldul final, a fost LEGEND OF AWAKENING.Un serial pe care eu il vazusem si a carui poveste mi-a placut enorm. Va ramane pentru totdeauna un serial de suflet. Am dat de el pe VIKI, dar nu avea moderator pe Romania. Nestiind foarte multe despre voluntariat la acel moment, am dat mesaj catre CM si am avut noroc sa fie foarte draguta, contactand un moderator cu care mai lucrase, pentru a-i solicita preluarea serialului, dar si a mea. Voluntarul este @tony83n_283, caruia ii multumesc ca mi-a dat aceasta sansa, desi aveam zero contributii. De asemenea, ii multumesc ca m-a indrumat de fiecare data si mi-a oferit un feedback direct, exact ce aveam nevoie. Pot spune fara nicio retinere, ca de la ea am preluat o parte din stilul de moderare si pentru mine, reprezinta un exemplu de ASA DA, cand vine vorba despre cum trebuie sa fie un voluntar. Bineinteles, dupa acest serial au inceput sa vina din partea ei si mai multe seriale unde am inceput sa traduc. Acum, particip si la proiecte moderate de alti voluntari.

Moderator pe Viki
Eh, si acum vine partea palpitanta. :joy: Mi-am inceput activitatea pe Viki cu idei marete, dar la un moment dat, am dat nas in nas cu realitatea. Dupa o "smotoceala’ de la @tony83n_283, am inteles ca trebuie sa cobor cu picioarele pe pamant, pentru ca lucrurile nu stau chiar asa cum cred eu. Ii multumesc si pentru asta. :wink: Cu “smotoceala” la pachet si cu foarte mult timp la dispozitie, am inceput sa preiau la moderat seriale ramase in aer. Nu o sa intru in detalii, pentru ca activitatea mea se poate vedea in mod transparent pe profil. Asa cum am spus mai sus, am preluat o parte din stilul ei de moderare, pe care l-am mai schimbat pe parcurs. Contrar ideii ca nu conteaza cine modereaza, dupa trei luni de voluntariat si de verificat la sange tot ce inseamna comunitate romaneasca, am ajuns la concluzia ca este FOARTE IMPORTANT cine modereaza.

Despre subiectul din ultima fraza, cat si despre ceea ce cred eu ca ar trebui schimbat/imbunatatit, astfel incat sa avem o comunitate unita si de calitate, o sa creez un alt topic (poate chiar o postare facebook; ma bag direct in gura lupului :joy:). De asemenea, o sa vin si cu ceva propuneri, care sper sa fie bine primite. Sunt constient de tot ceea ce ma astepata in urma acestor initiative, dar cred ca doar asa putem scoate aceasta comunitate din moarte clinica, precum si din unele obicieiuri care au dus la situatia in care suntem acum. Personal, cred ca trebuie sa intelgem ca suntem cu totii o echipa si de noi depinde totul. Trebuie aruncata la gunoi mentalitatea de “eu sunt cine sunt” si imi vad doar de tarlaua mea. Desi poate multi nu rezonati cu idea, dar a fi voluntar pe Viki nu cred ca este despre noi in mod individual, ci despre noi ca romani. Un grup de romani, care vine in ajutorul altor romani. Eu asa vad si voi vedea in continuare lucrurile. De aceea, o sa mai auziti de mine. :stuck_out_tongue_winking_eye:

Gata, ajunge pentru moment. O sa revin in perioada urmatoare cu subiecte mult mai antrenante. Va multumesc pentru timpul acordat si nu uitati ca doar comunicand si punandu-ne la aceeasi masa, se poate ajunge la un rezultat. Eu voi fi mereu deshis la orice subiect/intrebare, precum si la feedback privind activitatea mea pe Viki.

Pentru mai multe informatii despre mine, las aici PROFILUL VIKI, precum si PROFILUL MYDRAMALIST. Va recomand sa faceti si voi la fel. Astfel, ne putem cunoaste mai bine activitatea, dar si preferintele in materie de seriale/filme.

:stuck_out_tongue_winking_eye::stuck_out_tongue_winking_eye::stuck_out_tongue_winking_eye::stuck_out_tongue_winking_eye::stuck_out_tongue_winking_eye::stuck_out_tongue_winking_eye::stuck_out_tongue_winking_eye::stuck_out_tongue_winking_eye::stuck_out_tongue_winking_eye::stuck_out_tongue_winking_eye::stuck_out_tongue_winking_eye::stuck_out_tongue_winking_eye::stuck_out_tongue_winking_eye:

7 Likes

Salut pe toata lumea :slight_smile:… ID-ul meu e explicit, nici un fel de mari intelesuri pe acolo… Sunt Iuliana si recunosc ca desi nu vreau, apartin la grupa 50+. Engleza am invatat in liceu, pentru un an daca tin eu bine minte si nu eram vreo forta. De invatat am invatat “live”, rezultatul a 15 ani ( peste 4 a zile) de cand am plecat din Romania. Sper ca traducerile mele sunt destul de bune, ma straduiesc sa nu las cealalta jumatate de limba a mea materna (maghiara) sa se simta si sa fiu cat de buna pot in traducerile mele.
Viki mi-a dat sansa sa-mi ocup timpul cu traduceri intr-o perioada foarte dificila din viata si m-a ajutat sa-mi echilibrez mintea.
Imi pare bine sa cunosc asa multa lume interesata de voluntariat in traducerea serialelor :slight_smile:

5 Likes

Buna tuturor :slight_smile:
Ma numesc Ileana, grupa 50+ (ca sa fiu in trend cu ale mele colege)
Am inceput sa urmaresc seriale coreene la tv prin anul 2011 (daca nu ma lasa memoria), cativa ani mai tarziu, fata mi-a luat o tableta si asa am facut cunostinta cu viki si cu serialele chinezesti.
Am inceput sa fiu voluntara pe viki anul trecut, intr-o perioada cand aveam foarte mult timp liber, acum nu mai sunt asa “prezenta” peste tot. In privinta tradusului, sunt constienta ca traducerile mele nu sunt de 10, dar in mod sigur m-am straduit sa ofer cea mai buna traducere, in limita cunostintelor mele.
Multumeasc moderatorilor pentru increderea acordata si ca m-au acceptat in echipele lor, iar daca am suparat pe cineva, cu siguranta n-am facut-o cu rea vointa, imi cer scuze.
Multumesc si traducatorilor care au dorit sa traduca serialele moderate de mine, ati fost minunati cu totii si sper sa mai lucram impreuna si la alte proiecte. Iar daca v-am suparat, imi cer sincer iertare.
(La mine supararea este pe moment, apoi trece. Stiu ca fiecare are propria viziune asupra lucrurilor, nu toata lumea are acelasi punct de vedere ca al meu.)
Mult spor si inspiratie tuturor!

4 Likes

Salut tuturor.

Eu sunt Simona, din Bucuresti (acum multi ani n-am mai gasit disponibil numele si asa am devenit Simonne_10, ma gasesti la https://www.viki.com/users/simonne_10/overview). Recunosc ca pentru mine nu exista partea aceasta de lume, si absolut din greseala am urmarit intr-o noapte un episod, cred ca pe Euforia Tv (cum bine si-a amintit o colega de viki) si am fost extrem de mirata de comportament, stil, mod de gandire, imbracaminte, subiect si am descoperit “altceva”. Primul serial urmarit a fost Love Rain, si cautandu-l pe internet sa vad continuarea, am dat peste Viki. Am “intrat”, am vazut al doilea serial care, de fapt, este si cel care m-a marcat destul de puternic (The Princess Man). Apoi, totul e istorie. Si eu am trecut de prima tinerete, am un serviciu solicitant, dar lupt sa imi fac timp, sa traduc e o placere vinovata pentru mine. Imi face placere sa traduc seriale contemporane, mai mult coreene decat chinezesti, si filme. Am lucrat in multe echipe, in ultima vreme m-a oprit putin datorita aglomerarii din viata mea, dar voi relua aceasta activitate. Daca vreti sa mai stiti ceva despre mine, putem discuta cu drag. Va multumesc tuturor pentru seriozitate si profesonalism, si ma bucur ca va cunosc.

4 Likes

Mult Suces!

E-n regula, eu nici nu am cont pe FB, deci nu ma ating de el!

1 Like

Buna!:smiley: Eu sunt Dani ( kizuvy- https://www.viki.com/users/kizuvy/overview) si am început sa traduc pe Viki pe la începutul acestui an. Am început sa traduc aici pentru ca voiam sa imi ocup timpul cu ceva si voiam sa fiu mai productiv, iar alte activități nu prea mi-au plăcut, asa ca am încercat cu tradusul si chiar mi-a plăcut sa fac asta, mai ales ca sunt si un fan mare al serialelor asiatice. La început nu credeam ca o sa ma implic asa mult, dar am ajuns sa o fac si chiar ma bucura asta.
Acum sa vorbesc despre cum am intrat in lumea serialelor asiatice. Povestea este una destul de scurta pentru ca la început eram cu kpop-ul, iar prin anul 2017 am descoperit ca sunt și seriale coreene si asa, am început sa vizionez cat mai multe si chiar am prins drag de ele. Primul meu serial a fost The Legend of The Blue Sea si nu cred ca voi uita niciodată acest serial, mereu va avea un loc special in inima mea.
Cu timpul am început sa vizionez si seriale chinezești, doar ca ma prind mai greu, trebuie sa aiba o poveste tare interesanta ca sa pot sa ma uit la unul, dar unul dintre preferatele mele este The Untamed, serialul asta mi-a ajuns la inima foarte repede si chiar il recomand. Si asa am ajuns si la seriale japoneze, taiwaneze, thailandeze, etc, dar in special BL-urile care mi-au plăcut foarte mult.
Cu tradusul, o fac in limita timpului, fiind încă la liceu, am destul timp cat sa ma pot implica pe aici. Prefer sa traduc seriale coreene pentru ca imi plac mai mult, dar mai traduc si chinezești sau din alte tari, însă o fac mai rar si doar la cele care chiar sunt pe placul meu, de aceea accept mai rar invitații la ele.
Imi pare bine sa va cunosc pe toți si sper sa avem șansa sa colaboram pe viitor.
Zi buna tuturor! :heart:

4 Likes

Buna, buna! Eu sunt Carmen :blush: si fac parte din aceasta comunitate de prin aprilie, anul acesta. Dupa ce mama s-a plans ca nu fac nimic toata ziua :roll_eyes:, am incercat sa-mi fac de lucru, apoi am lasat-o mai moale, ca nu gaseam nimic care sa-mi ocupe timp si sa-mi si placa… :grinning: Dupa saptamani in sir petrecute in fata calculatorului, uitandu-ma la seriale pe viki, mi-am propus sa incep si eu sa traduc aici, deoarece desi sunt eu inca copil, imi place foarte mult limba engleza. Sunt mandra ca am ajuns sa-mi ocup timpul intr-un mod productiv si placut, dand o mana de ajutor. :grin: Plus de asta, mama nu se mai plange. :rofl:
Lasand-o pe mami la o parte :hugs:, o sa spun si cateva lucruri despre mine, ca sa ma cunoasteti mai bine. Imi plac filmele/serialele horror, iar scriitorul meu preferat este Stephen King. Iubesc animalele si imi place sa ma dau cu skateboardul. Am citit si introducerile celorlalti, ce simpatici sunteti! :smiling_face_with_three_hearts:

4 Likes

Bună tuturor! Acesta este link-ul către profilul meu: https://www.viki.com/users/ellyanna14. Id-ul este ellyanna14 şi provine de la numele meu Eliana. Pe facebook sunt Eliana Anamaria. Am intrat pe viki în septembrie 2017 doar ca să mă uit la seriale, dar în vara lui 2018 am zis ca să încep ca şi traducător. Îi mulţumesc lui @danylor pentru îndrumarea şi răbdarea pe care a avut-o cu mine. Serialele asiatice sunt o pasiune şi un hobby pentru mine de vreo 8 ani. Mă bucur pentru că pot cunoaşte cât mai multe persoane şi sunt sigură ca sunteţi minunaţi cu toţii. Vă îmbrăţişez cu drag chiar dacă nu vă ştiu pe toţi!:heart::see_no_evil:

4 Likes

Multumesc!

Buna.Eu sunt Bety…Am cativa ani de cand traduc. Am inceput pentru ca imi plac foarte mult serialele asiatice si continui. Prefer comediile romantice. Am colaborat cu mai multi moderatori. Imi face placere sa va cunosc. A mai fost o incercare cu multi ani in urma. Multumesc ptr initiativa si bravo Robert.
https://www.viki.com/users/bety72/overview
P.S. A fost incercarea cu oracolul Loredanei…

3 Likes

Salutari tuturor! :blush: Legat de mesajul primit astazi de la mine, era vorba de un nou topic. Însă, se pare ca a fost șters și nu știu de ce. Am transmis către moderatorii forumului și aștept un răspuns. După ce va fi lămurita problema, o sa revin. :grin: Pana atunci, aveți grija de voi! :blush:

1 Like

Buna!
Sunt Cristina, veterana pe Viki (din Jan 2009 - https://www.viki.com/users/crisu/overview) - in sensul ca m-am uitat la multe seriale pe Viki (si alte site-uri), nu ca as fi tradus pe masura :smile: . Palmaresul meu in vizionat depaseste 900 de seriale asiatice (japoneze, coreene etc.) - atat de pasionata am fost cand am inceput :smile: .
Am descoperit Viki intamplator, deoarece cautam un site unde sa pot vedea Beethoven virus - care mi-a placut mult (deoarece imi place muzica clasica) - si am devenit membra.
Am inceput sa traduc deoarece verisoara mea dorea sa vada You’re Beautiful, si acest serial nu era tradus in romana decat partial.
Eu nu am invatat engleza la scoala (doar franceza si rusa), sunt self-taught, motiv pentru care m-am gandit ca traducand voi avea ocazia sa practic putin la acest capitol.
Comic este ca acum traduc (cand am timp), ca sa nu uit din exprimarea in limba romana (nu mai locuiesc in tara de ceva timp).
Din pacate nu pot participa la prea multe proiecte (1, 2 maxim) din diferite motive (servici etc).
Colaborez cu Tony de obicei, la proiectele pe care mi le trimite ea si care ma atrag pe mine. Multumesc mereu pentru invitatii Tony!
Multumesc si tie Robert, pentru invitatii!

4 Likes

O, inca cineva din Bacau, incantata :smiley:

Wahh! Da, te inteleg. Iti urez mult succes!! Stiu foarte bine ce implica examenele de la Drept. :see_no_evil: De curiozitate, la ce materie ai ales sa dai licenta? Ai mers, cum e trendul, pe drept civil?

@hirumei Multumesc mult!
Daca te referi la lucrarea de licenta, nu. Am ales drept penal. Analiza comparativa intre omor si lovirile sau vatamarile cauzatoare de moarte. Efectiv ador dreptul penal. Civilul mi-a dat mereu batai de cap, dar na, trebuie invatat si ala. Se cere civil la toate examenele de admitere in profesie.
Iar la examenul de licenta avem 2 probe: un test grila + prezentarea lucrarii de licenta, iar la testul grila avem atat din penal, cat si din civil + procedurile.
Ai facut dreptul?

1 Like

android

2 Likes

Good one! :rofl::rofl::rofl::rofl:

1 Like